Jos käsittelet aineistoja muussa tietoturvallisessa käyttöympäristössä kuin Findatan Kapselissa ja olet valmis julkaisemaan tuloksia, toimi alla olevien ohjeiden mukaisesti.
- Lataa ja täytä yhteenvetolomake.
- Pakkaa tulokset ja yhteenvetolomake zip-kansioon ja nimeä se seuraavasti:
- Tulokset_tietoluvan_diaari_käyttöympäristön_tunniste_siirtopäivämäärä (anna päivämäärä muodossa ppkkvvvv, esim. Tulokset_THL_1234_14.02.00_2020_a01_15032022)
- Valitse, toimitatko tulokset Findatalle Tunnelin tai turvasähköpostin kautta
- Jos sinulla on olemassa oleva Nextcloud- tai Tunneli-tunnus, toimita tulokset Tunnelin välityksellä.
- Muussa tapauksessa, toimita tulokset turvasähköpostilla alla olevien ohjeiden mukaisesti.
- HUOM! Älä lähetä tulostiedostoja Findatalle tavallisen sähköpostin liitetiedostona.
- Ilmoita Findatalle, toimitatko tuloksia Tunnelin välityksellä vai turvasähköpostilla
- Lähetä sähköposti osoitteeseen data@findata.fi
- Kirjoita viestin otsikoksi: Tulosten anonymiteetin varmistus
- Tulosten toimitus Tunnelilla
- Kirjoita viestiin tietoluvan diaarinumero ja Nextcloud- tai Tunneli-tunnuksesi.
- Saat Findatalta kansion nimen, johon voit toimittaa tulokset ja yhteenvetolomakkeen sisältävän zip-kansion.
- Lisäohjeet salauksesta ja aineiston toimittamisesta Tunnelilla löydät sivulta Aineistojen toimittaminen Findatalle.
- Tulosten toimitus turvasähköpostilla
- Saat Findatalta turvasähköpostin, johon vastaamalla voit toimittaa tulokset ja yhteenvetolomakkeen sisältävän zip-kansion salattuna.
- Jos tulosten anonymiteetin osalta on huomautettavaa, otamme sinuun yhteyttä seitsemän arkipäivän sisällä tulosten toimittamisesta.
- Jos et kuule meistä seitsemän arkipäivän sisällä tulosten toimituksesta, voit edetä tulosten julkaisun osalta.
HUOM! Tilastokeskuksen Fiona-etäkäyttöympäristöstä 18.3.2025 jälkeen ulos tuotuja tuloksia ei tarvitse toimittaa erikseen Findatalle anonymiteetin varmistukseen.