Uudessa asiointipalvelussa organisaation puolesta asioidaan Suomi.fi-valtuuksilla – valmistaudu jo nyt

Hakemusten jättämiseen ja Kapseli-tilausten tekemiseen organisaation nimissä tulee muutoksia Findatan uudessa asiointipalvelussa, joka otetaan käyttöön loppuvuodesta. Jatkossa organisaation puolesta asiointi vaatii lähtökohtaisesti Suomi.fi-valtuuden. Valtuuksia voi pyytää ja myöntää jo nyt, jotta asiointi onnistuu heti palvelun käyttöönotosta alkaen.

Findatan uudessa asiointipalvelussa organisaation puolesta voi asioida henkilö, jolle organisaatio on myöntänyt Suomi.fi-asiointivaltuuden.

Ilman valtuutta voivat asioida henkilöt, joilla on siihen rekisteritietoihin perustuva oikeus, esimerkiksi yrityksen toimitusjohtaja tai nimenkirjoittaja.

Muutoksen tavoitteena on, että organisaatiot voivat hallita paremmin, kuka niiden nimissä jättää hakemuksia ja tekee Kapseli-tilauksia Findatalle. Kun organisaation puolesta asiointi perustuu Suomi.fi-valtuuteen, hakemukset ja tilaukset kytkeytyvät luotettavasti oikeaan organisaatioon, mikä parantaa myös tietosuojaa.

Mitä valtuutta tarvitset?

Findatan asiointipalvelussa käytetään kahta asiointivaltuutta. Hakemusten jättämiseen ja Kapseli-tilausten tekemiseen tarvitaan valtuus ”Toisiokäytön lupa- ja palveluasioiden hoitaminen”.

Valtuus ”Toisiokäytön lupa- ja palveluasioiden tarkastelu” on tarkoitettu henkilöille, joiden työtehtävissä on tarpeen nähdä kaikki organisaation nimissä tehdyt hakemukset ja tilaukset. Sillä ei voi jättää hakemuksia.

Valmistaudu muutokseen

Jos asioit organisaatiosi puolesta eikä sinulla ole rekisteritietoihin perustuvaa roolia, pyydä asiointivaltuutta organisaatioltasi Suomi.fi-valtuuksissa.

Jos organisaatiossasi ei ole ketään, joka voi myöntää Suomi.fi-valtuuksia, organisaation pitää ensin hakea valtuutusoikeus Digi- ja väestötietovirastolta. Tämä voi koskea esimerkiksi julkisia organisaatioita ja ulkomaisia organisaatioita.

Uusi ohjesivu: Asiointivaltuudet Findatassa

Tältä sivulta löydät ohjeet valtuuden pyytämiseen ja myöntämiseen sekä organisaation valtuutusoikeuden hakemiseen. Lue lisää Uusi ohjesivu: Asiointivaltuudet Findatassa

Uutta asiointipalvelua on kehitetty osana Euroopan unionin osarahoittamaa FinHITS-hanketta.

Euroopan unionin osarahoittama. Esitetyt näkemykset ja mielipiteet ovat ainoastaan tämän tekstin laatijoiden näkemyksiä eivätkä välttämättä vastaa Euroopan unionin tai Euroopan terveys- ja digitaaliasioiden toimeenpanoviraston (HaDEA) kantaa. Euroopan unioni ja HaDEA eivät ole vastuussa niistä.